Právě si prohlížíte KISS Syndrom

KISS Syndrom

Znáte KISS ?

KISS (Kopfgelenks Induzierte Symmetrie Störung) znamená v překladu porucha symetrie způsobena změnou v oblasti hlavových kloubů. V literatuře se také dá najít pod pojmem IPA (Infantile Postural Asymmetry).

KISS zahrnuje veškeré dysfunkce hlavových kloubů získané před, během porodu a během prvních týdnů po narození a abychom mohli diagnostikovat KISS syndrom je třeba, aby dítě mělo alespoň 10 symptomů z výběru určených pro danou věkovou kategorii od novorozence až po starší školní děti. Tyto symptomy a změny lze pozorovat na několika úrovních – od pozorování např. stavu měkkých tkání, na držení těla, na síle reflexů miminka, na funkci trávicího, dýchacího systému, na kvalitě spánku, přijímání potravy a spoustě dalších. Jsou to sekundární změny, které mají primární příčinu právě v blokádě krčních kloubů a skrze komplexní fungování těla se časem řetězí i na vzdálená místa a ovlivňují celý vývoj dítěte.

A jak se tedy KISS projevuje? Mezi symptomy, které jistě nepřehlídne žádný rodič, řadíme například:
🔵 predilekční držení hlavy (dítě preferuje polohu hlavy v rotaci jedním směrem a v úklonu směrem druhým)
🔵 plagiocefalie s asymetrií lebeční stěny
🔵 problematické kojení – obtíže se sáním, polykáním, častá preference jednoho prsu
🔵 břišní kolika, nepravidelný spánek a nadměrné kojení během noci
🔵 zvýšená plačtivost bez zjevného důvodu (i když je dítě vyspalé, najedené, vyprázdněné a pochované)
🔵 asymetrický motorický vývoj
🔵 přeskakování vývojových milníků
🔵 jedna dolní končetina vtočená („šmajdá“) při chůzi
🔵 oblíbený sed mezi patami do W
🔵 spánkové poruchy
🔵 opakující se záněty středního ucha
🔵 trvale zvýšená salivace (slintání)
🔵 problémy se žvýkáním
🔵 extrémní vzdorné fáze
🔵 zpoždění vývoje řeči, poruchy řeči
🔵 bolesti hlavy

K dysfunkci v oblasti hlavových kloubů dochází zejména během porodu. Když hlavička naráží na porodní cesty, je vyvíjen velký tlak, pokud je zapotřebí použití například porodních kleští nebo vakumextraktoru, je zase vyvíjen velký tah na oblast krční páteře. Ale příčin může být více, například i nevhodné uložení dítěte v děloze, při vícečetném těhotenství.

Může se zdát až nemožné, že za některé symptomy může dysfunkce v oblasti krku. Dysfunkce se totiž dále přenáší přes přechod krční a hrudní páteře, střední hrudní páteř až do přechodu bederní a křížové oblasti, a tím ovlivnit níže uložené segmenty. Zároveň také dysfunkce v oblasti hlavových kloubů může způsobit zúžení kraniálních švů, a tím i otvorů v lebeční bazi, kde prochází hlavové nervy (příklad: bázi lebeční prochází hlavový nerv, který je zodpovědný za ovládání jazyka, motorické ovládání jazyka je důležité k vytvoření podtlaku pro sání, pokud je nerv utlačen, může dojít ke změně ve stereotypu sání a z toho mohou vyplývat obtíže při kojení).

Terapii by měl provádět vyškolený fyzioterapeut nebo lékař a do terapie lze zahrnout například navrácení kloubního rozsahu, normalizaci měkkých tkání (fascie, svaly…) a následnou sensomotorickou stimulaci odpovídající věku dítěte.

Napsat komentář